28. 4. 2025
Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Schválili jsme zákon o podpoře bydlení. Pomůže s náklady na bydlení a omezí obchod s chudobou
Schválili jsme zákon o podpoře bydlení. Pomůže s náklady na bydlení a omezí obchod s chudobou
16. 4. 2025
Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila návrh zákona o podpoře bydlení, který předložilo ministerstvo pro místní rozvoj v čele s ministrem Petrem Kulhánkem ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí. Zákon přináší vedle systémového řešení i prevenci, díky kterým se dostane pomoci lidem s nadměrnými náklady na bydlení nebo těm ohroženým jeho ztrátou. Předsedové koaličních stran se zároveň zavázali k navýšení koeficientu životního minima na maximální možnou hodnotu 1,6 skrze vládní nařízení, jak umožňuje přijatý zákon. Díky tomu tak přijatá novinka pomůže širší skupině obyvatel.

Schválili jsme zákon o podpoře bydlení. Pomůže s náklady na bydlení a omezí obchod s chudobou
„Zákon o podpoře bydlení řeší různé politické reprezentace téměř 20 let a nikomu se dosud nepovedlo tuto nezbytnou legislativu prosadit. Dnešní den proto považuji za skutečný start systémového řešení bytové nouze, která v Česku postihuje 160 tisíc lidí, včetně desítek tisíc dětí. Tito lidé nyní díky podpůrným opatřením budou mít možnost získat standardní nájemní bydlení za přiměřenou cenu a dlouhodobě si ho udržet,” shrnul ministr Kulhánek, který připomněl, že zákon je součástí širší iniciativy Bydlení pro život, v jejímž rámci resort ve spolupráci se Státním fondem podpory investic podporuje také bytovou výstavbu: „Bytová krize nemá jedno řešení. Je potřeba k tomu přistupovat komplexně. Proto podporujeme výstavbu dostupného nájemního bydlení, připravujeme další projekty i ve spolupráci se soukromým sektorem nebo pracujeme na změně územního plánování.”
Jedním z klíčových opatření jsou kontaktní místa pro bydlení, která nabídnou podporu těm, kteří hledají bydlení nebo potřebují pomoc s jeho udržením. Vzniknou ve 115 nejvíce zasažených obcích s rozšířenou působností. „Obce a města jsou nejblíž občanům, a to nejen v otázce bydlení, proto je logické, že i v případě jeho podpory jsou a nadále budou klíčovým hráčem. Kontaktní místa již v desítkách měst fungují a nutno dodat, že se jejich činnost víc než osvědčila,” vyzdvihla poslankyně Starostů Eliška Olšáková. Otevřít kontaktní místo budou moci i další obce s rozšířenou působností. Ministerstvo pro místní rozvoj jim pomůže jak finančně, tak technicky.
Dalšími nástroji je tzv. bydlení s garancí a asistence v bydlení, které podpořeným domácnostem pomohou dlouhodobě si udržet nájemní smlouvy a zároveň minimalizují rizika pro majitele bytů a sousedy. „Pokud se majitel rozhodne pronajmout byt sociálně potřebné domácnosti, stává se prostředníkem mezi ním a zájemcem garant, který kontroluje, zda jsou v pořádku platby, současně kontroluje stav bytu, zda nedochází k porušování sousedského soužití a podobně. Víme, že podobné projekty fungují. Aktuálně jich běží kolem čtyřiceti a úspěšnost udržení bydlení dosahuje přes 85 procent. Bydlení v nich našlo už téměř 4 000 lidí,“ dodala náměstkyně ministra pro místní rozvoj Barbora Špicarová Stašková.