Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Jan Papajanovský: Starostové chtějí lépe fungující národní park

Jan Papajanovský: Starostové chtějí lépe fungující národní park

2. 4. 2024

Národní park České Švýcarsko byl po dlouhá léta ukázkou fungující souhry mezi zájmy ochrany přírody a lidské potřeby v přírodě žít a fungovat. V druhém nejmenším českém národním parku, který je zároveň v některých lokalitách hustě osídlený, to ani jinak nešlo.

 

Jan Papajanovský, starosta České Kamenice

Jan Papajanovský, starosta České Kamenice

V posledních letech se ovšem spolupráce mezi správou národního parku na jedné straně a obcemi a podnikateli na straně druhé zadrhla. Prvním impulsem byla kůrovcová kalamita, v rámci které podlehly zkáze významné části území s tím, že neštěstí dokonal v roce 2022 ničivý lesní požár. Sídla uvnitř národního parku se nakonec podařilo díky odhodlání a výborné práci profesionálních i dobrovolných hasičů zachránit, boj s požárem ovšem po celou dobu komplikovalo ohromné množství uschlých stromů, které správci v parku v lese ponechali, stejně jako v zásadě neexistující síť požárních cest. Na oba tyto problémy přitom v letech a měsících před požárem naši starostové opakovaně upozorňovali.

Kýžená reflexe pracovníků parku po požáru ovšem nenastala. Harmonogram otevření nejzajímavějších částí parků jako je například Edmundova soutěska za rok a půl nebyl vytvořen, snad se čeká na přirozený rozpad ohořelých a suchých stromů, který může nastat za 5 i více let. V kontrastu s tím působí o pár kilometrů dál Saské Švýcarsko, kde je 98 % cest již dávno otevřeno a udržitelný turismus šlape. A návštěvníci začínají regionu chybět, podnikatelé sčítají škody a omezují investice do rozvoje cestovního ruchu. V našem strukturálně postiženém regionu přitom příliš jiných ekonomických příležitostí nemáme.

Z iniciativy senátora STAN a SLK Zbyňka Linharta tak vznikla iniciativa Otevřete České Švýcarsko, pod kterou se mimo jiné podepsalo 22 starostů a starostek z regionu. Cílem iniciativy je přimět Ministerstvo životního prostředí a správu parku k tomu, aby začala plnit své sliby a zákonem dané povinnosti – aby národní park opět otevřela lidem.

Ochrana přírody v plošně chráněných územích je a musí být jednou z priorit našeho hnutí. Nikdo z nás starostů nežádá o zrušení národního parku. Ochránci přírody se však musí chovat s respektem k těm, které území živí. Starostové z Křivoklátska, kde je vznik nového národního parku na pořadu dne, území České Švýcarska pečlivě pozorují a sbírají od nás zkušenosti.

 

Autor: Jan Papajanovský